AGH(Avrupa Gönüllü Hizmeti ) -Evs

Hayatımın en güzel kararlarından biri EVS yapmaktı. Ve şu an buradayım . Projem 24 Nisan 2019 tarihinde başladı. Bir yıl burada kalacağım. Çok fazla beklentim var bu projeden umarım hepsini yapacağım.

Öncelikle nasıl öğrendim bu projeyi, nasıl başvuru yaptım onları anlatmak istiyorum.Biliyorum her yerde bulabilirsiniz bunları ama şunu söylemeliyim ki bende çok araştırdım çok okudum ama benim sürecim farklıydı. Yani seninki de farklı olacak .Ben sadece farklı bir bakış açısıyla anlatacağım.

Öncelikle bu gibi projelerden sadece Erasmus ‘u biliyordum .Ve 2017 yılında Polonya ‘nın Kielce şehrinde yapma fırsatı buldum. Erasmus o kadar güzeldi ki benim için açıkçası dönmek istememiştim .Çok fazla arkadaşım olmuştu ki üstelik çok çok farklı ülkelerden. Kendimi çok geliştirmiştim.Çok farklı açıdan bakıyordum hayata. Evet belki bu programla gidenler vardır aranızda o kadar da değil diyebilirsiniz .Ama benim ilk yurt dışı seyahatimdi .Neyse dönme vakti gelirken Türk arkadaşlarımdan bir tanesinin eylül ayında geri geleceğini öğrendim. Ama Erasmus’la değil EVS adlı bir programla ..Daha önce hiç duymamıştım. Açıkçası ilgilenmemiştim de.. Üniversitede son yılımdı okulu bitirip işe başlamak istiyordum. Tabi işsizlik korkusuda vardı ..Arada EVS yapan arkadaşımla konuşuyordum.Bana çok eğlendiğini üstelik dilini de çok geliştirdiğini felan söyledi. Arada fotoğraflar gönderiyordu projesiyle alakalı… Açıkçası iş bulamayacağımı çok iyi biliyordum. Okulun sonlarına doğru bu programları araştırmaya başladım. Youtube da videolar izledim .Sonra yazılar okudum çokça…Ama hiç emin olamadım uzun zaman .Ta ki okulu bitirip de iş bakmaya başlayınca…

Dürüst olayım hep korktum.Üniversiteye ilk başladığım zaman o kadar ders çalışıyordum ki .Eğer ortalamam yüksek olursa kesinlikle iş bulurum diye. Ama ne yazık ki bulamadım. Yani buraya EVS yazdım ama galiba bu benim iş bulamama serüvenim:):( Ama Şöyle bir şey yaptım ,hem iş için cv hazırladım hem de Evs için …Motivasyon mektubu hazırladım.Bide gerek olmamasına rağmen kendim anlatan video hazırladım. Her başvurduğum projeye videomu da koydum. Evet sadece bu da değil AİSEC içinde cv hazırladım ve ona da epey başvuru yaptım. Kabul aldım da hem de kaç projeden.:) Mısır,Vietnam,Ukrayna,Hindistan off ve Sri Lanka …Açıkçası Sri Lanka ya gitmeyi o kadar çok istedim ki..Ama ne yazık ki bütün ücretlerini ben karşılıyordum ve benim içim çok masraflıydı.Vazgeçtim ..Ama umuyorum ki gideceğim .Belki buraya yazma fırsatım olur :)Neyse Sri lanka ya gidemeyince EVS i daha çok zorladım .Çünkü bütün masraflarımı karşılıyorlardı.Sonra aylık cep harçlığı dedikleri çok fazla olmasada(yaklaşık 270 €) para veriyorlardı. Kalacak yerini ayarlıyorlardı. Ne diyeyim ki bide üstelik farklı ülkeden arkadaşlarda olacaktı.Resmen altın tepsi üzerinde fırsat. Neyse çok fazla başvuru yaptım. Eminim 100 ü geçmiştir.Bazı insanlar bu konuda çok şanslı bence.Çünkü ilk başvuruda kabul alanlar var. Ben öyle değildim maalesef.

Şunu sorabilirsiniz çok az bir para o kadar emeğe değer mi?

Hemen açıklayım. 16 yıl boyunca büyük emeklerle okuyorsunuz.Ben 7 çocuklu bir ailenin tek okuyan çocuğuyum.Diğerleri okumadıklarından değil cidden durumumuz yoktu.Ve ben biraz hırslı çıktım.Valla çok istedim .Eğer okurda meslek sahibi olursam o zaman hayallerimi gerçekleştirecek paramda olur dedim.Daha da önemlisi söz sahibi olurum dedim.Ve okudum bu arada Mekatronik mühendisiyim… Neyse bulamadım.Ama duramazdım.Dedim ki bende iş bekleyerek zaman harcayamam .İngilizcemi geliştireyim. Ama kurslar o kadar pahalı ki.Anlatamam zaten biliyorsunuzdur.İşe girdim kasiyer olarak . Dükkanda 4 kişi çalışıyorduk.Ve üçümüz üniversite mezunu ..Onlarda atama bekliyor. Kursa gidemiyorum. Sonra çalışıyorum saygı görmüyorum.Ya yeri geldi çocuktan azar işittim yeri geldi saçma bir şekilde hırsız muamelesi gördüm.Olacak iş değil tamam belki çok kazanmam ama kendimi geliştiririm dedim. İngilizcem gelişir.Belki o zamana kadar Türkiye değişir. Daha çok üstüne düştüm. Valla duramazdım.Ama acı olan bir yıl sadece başvuru yaptım .Ve yedi ay işte çalıştım.Ama bir türlü olmuyor. Çok fazla gönderen kuruluş sitelerini takip ediyordum. Sadece oradan değil facebookta ve instagramda epey sayfa buldum . Tabi başvuru yapabileceğiniz bir sitesi var onları en son ekleyeceğim .Neyse bir gün facebookta gezinirken bu projeye rastladım.Hiç incelemeden mail attım.Çok değil 2 saat sonra döndüler.Nasıl olduğunu bile anlamadım. O hafta konuşmak istediklerini söylediler. Skype la konuşma yaptık .Ve kabul aldığımı söylediler.Bende vize işlemlerine başladım.

Neyse burada bilgiler vereceğim .Eğer bu projelere başvurmak istiyorsanız bir de Türkiye de gönderici kuruluşunuz olması lazım. Bunuda en sonda hangi sitede bulabileceğinizi vereceğim.Bu gönderen kuruluş işte arada anlaşma felan yapıyorlar imza işi felan.Onun dışında gerçek anlamda ne mi yapıyorlar hiçbirşey..O konuda da şanssızdım .Neyse benim en zorlu sürecim vize için randevu almak oldu. Açıkçası Bulgaristan o kadar zor veriyor ki randevuyu sanırsın Amerika ..Ki zaten uzun zaman randevu alamadım.Randevuzus gittim 3 kez haftalık izinlerimde elçiliğin önünde nöbet tuttum resmen. .Neyse baktım olacağı yok bende ajente aracılığıyla randevu almaya çalıştım. Ama onlarda bir türlü İstanbul’dan randevu alamadılar. Niyesini bilmiyorum hala. Ablamlar bana arada acaba dolandırılmış olmayasın Yasemin diyorlardı ama inanmadım tabiki üstüne gittim .En son dediler ki gel Ankara’ya burada tanıdığımız var sorunsuz gireceksin içeriye. Ya hiç düşünmeden kabul ettim.Şu an diyorum ki ya başka birşeyler çıksaydı karşına ..Neyse bu arada randevum alındı.Ve oraya girerken sıra beklemedim sadece. Allah’ım affet ama cidden İstanbul’da o kadar çok gittim ki elçiliğe bu mükafattı bana sanki😭Neyse orada bir abi sağ olsun benimle geldi onunda varmış elçilikte işleri ..Hala dua ediyorum ona ..Bir saat olmadan ben bütün işlerimi bitirdim İstanbul yolundaydım.

Biter mi bitmez 1 ay vize gelmesini bekledim.Paskalya bayramıymış ..Anlatabiliyor muyum .Tam 1 ay oldu .Benim vize geldi.İki gün sonra bende buraya geldim.. Kaldığım yerin ismi Tervel..Çok fazla Türk yaşıyor burada. Çok küçük bir kasaba Romanya sınırına yakın..Bir Fransız ve bir Litvanyalı iki gönüllü daha var.Üç kişiyiz.Şuan soruyorsunuzdur değdi mi diye.Evet hiç pişman değilim çok güzel bir kasaba insanlar çok iyi ve çevre çok temiz .Herşey doğal çok güzel bir park var kocaman ormanlık bir park arada oraya gidip kitap okuyorum. Dinleniyorum cidden çok yorulmuşum.Öğrencilerimle aktiviteler yapıyorum. Onları da paylaşmak isterim ama bu yazı biraz uzun oldu.

smart

Bu projeleri bulabileceğiniz site

https://europa.eu/youth/volunteering/project_en?field_eyp_country_value=TR&country=&type_1=1&topic=&date_start=&date_end=&sort_by=opid

Gönderen kuruluşu bulabileceğiniz site:

https://europa.eu/youth/volunteering/organisations_en?country=TR&topic=&scope%5Bql%5D=&town=&name=&pic=&inclusion_topic=&op=Apply+Filter

Cv nizi hazırlayabileceğiniz site:

https://europass.cedefop.europa.eu/tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir