evs

EVS On-Arrival Training (Varış Sonrası eğitim)

Bu eğitim proje başlangıcından bir süre sonra Ulusal ajans ve ev sahibi kuruluşun hazırladığı bir program. Açıkçası ilk duyduğum zaman beni epey korkutmuştu.Neyse anlatıyorum.Evet proje başlayalı 2 ay oldu .Nasıl bu kadar hızlı geçti bilmiyorum. Bundan sanırsam 2 hafta önce buradaki koordinatörüm bana bir eğitime katılacağımı ve bu eğitimin Sofia yani başkentte olacağını söyledi. Projede benimle birlikte 2 gönüllü daha olmasına rağmen yalnız gidecektim.Çünkü onlar bu eğitimi aylar öncesinde almışlardı. Evet oraya gidecek ve benim gibi gönüllü olan birçok kişiyle 5 gün geçirecektim.Çok korktum açıkçası.Kendime güvenmiyordum, ingilizceme güvenmiyordum.Ve gitmek istemedim. Çok kolay birşey niye gözümde büyüttüm bilmiyorum. Herşeyi geçtim çok farklı insanlarla birarada olmayı hep sevdim ama ne bileyim işte:)

Eğitimin ilk günü sadece birbirimizle tanışmak ve kaynaşmak için yapılan etkinliklerle geçti.Devamlı oyunlar oynadık. Mesela ayağa kalkıp müzikle birlikte gezindik müzik durduğunda etrafımızda olan 4 kişiyle eğitmenimizin sorduğu bir konu hakkında herkes kendi düşüncesini belirtti.Tabi önce ismimizi söylüyorduk sonrasında konuşma ..:)Çok eğlenceliydi.Neredeyse herkesle konuştuk.

Günün sonunda yeni arkadaşlarım olmuş .Onlarla dedikodu yapacak hale gelmiştim bile:)

İkinci gün Bulgaristan’da hayatta kalma yollarını ve sıklıkla karşılaşılan sorunları tartıştık. Sonra projedeki kurumların görevlerinin neler olduğunu,sorumluluklarını konuştuk.Mesela gönderici kuruluşu,ev sahibi kuruluşunu ve gönüllünün sorumluluklarını tartıştık.

Evet gönüllü öğrencinin sorumluluklarını sunmak bana düştü.Daha doğrusu eğitmenimiz 5 kişi seçti ve o şanslılardan bir tanesi de bendim:)Ne kadar ben sundum desem de grupça tartışmasını yaptık her konunun.

Projeden beklentilerimiz neler ve nelerle karşılaştığımız küçük notlar çıkardık.Sanırım çoğumuzun beklentisi yeni arkadaşlıklardı.:)

Projeden öncesinde ne yaptığımızı ,proje sırasında neler başardığımızı ve projeden sonrasında neler yapacağımızla ilgili resimler çizmemizi istediler.Evet ben yaptım bunu .Çok güzel görünmediğinin farkındayım:)Ama bu projeden önce devamlı bir şeyler planlıyordum.Ama şu an yapıyorum ve yapmaya devam edeceğim. 🙂

Sofia turu:) Sanırım eğitimin en güzel zamanıydı.Belirli gruplara ayrıldıktan sonra oradaki ünlü yerlere gittik .Tek sorumluluğumuz bol bol resim çekinmekti:)

Bir sonraki gün Ulusal Ajanstan gelen görevlilerle proje hakkında soru-cevap tarzında söyleşi yaptık.

Sonrasında benim en çok eğlendiğim kurs olan mid-term gönüllülerle buluştuk. Onlar bizden daha önce geldiği için bizden daha çok deneyim ve bilgi sahibiydiler.Ve bunları bizle paylaştılar. Onlar ikişerli olmak üzere beş gruba ayrıldılar.Bizde çok kalabalık olduğumuz için dörderli olmak üzere beş gruba ayrıldık. Neyse biz bazı başlıklar altında sorular hazırladık.Mesela ;

  • Bulgaristan’da hayatta kalma yolları
  • Burada yaşayan insanlarla yaşadığınız en garip şeyler ve bu durumda ne yapmanız gerektiği
  • Dil sorunu
  • Yiyecek sorunu
  • Ve burada nasıl vakit geçiririz.Gezilecek yerler ve en uygun nasıl gerçekleştirebilirim.

Evet onlarda bu sorulara cevap olarak sunum hazırladılar.O kadar çok şey öğrendim ki 🙂

Evet o kadar güzeldi ki aynı duyguları yaşadığın kişiler bence daha güzel ifade edebilir bu gibi konuları..

Evet günün sonunda parti zamanıydı. Mid-term gönüllülerle birlikte kendi otelimizde başlayıp sonrasında klüpte devam eden bir parti yaptık.Çok eğlendik ,çok güldük.Teşekkür ediyorum herkese.Yeni insanlarlada tanıştık tabiki.Arkadaşların bazıları kimliklerini getirmedikleri için içeriye alınmadılar.Aralarda onları ziyaret ettik dışarıda kötüyüz be:)

Son gün geldiğinde bundan sonraki hayatımızda yapabileceğimiz fırsatlar hakkında konuştuk.Benim daha incelemeye fırsatım olmadı ama dört farklı projeden bahsettiler buraya linklerini bırakıyorum.Eğer isterseniz inceleyebilir,başvuru yapabilirsiniz.

Ve son olarak şunu söylemeliyim kiçok güzel insanlar tanıyıp iyi anılar biriktirdim . İyiki o kadar heyecan yaptıktan sonra vazgeçmemişim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir