Uncategorized

LİON: EVE GİDEN UZUN YOL

Tür: Dram , Vizyon Tarihi: 3 Şubat 2017 , Süre: 118 dk

YAZAR: Saroo Brierley

YÖNETMEN: Garth Davis

OYUNCULAR: Dev Patel (Saroo) , Sunny Pawar , Priyanka Bose, Abhishek Bharate ,Rooney Mara , Nicola Kidman ,David Wenham

Saroo Brierley ‘nin ” A Long Way Home” kitabından uyarlanmış kendi hayatını anlattığı gerçek bir yaşam öyküsüdür. Kitabı okumuş bir birey olarak filmin gerçek öykünün vermek istediği tüm mesajları verdiğini düşünüyorum. Her ne kadar filmde Nicola Kidman ‘ın iyi bir oyunculuk gösterdiğini düşünmesemde gerçekten tam anlamıyla beğendiğim bir film oldu.

Filmi kısaca anlatmak gerekirse Saroo ; annesi, iki büyük ağabeyi ve en küçükleri olan kız kardeşiyle birlikte Khandwa nın yakınlarında bir köyde yaşamaktadır. Burda filmle birlikte kitaptanda bilgiler vereceğim . Babası bir Müslüman , annesi ise farklı bir dinden. Annesi babasıyla evlendikten sonra Müsluman bir mahallede yaşamaya başlıyor. Ordaki kültürü ve insanları sevdiği için eşinden ayrıldıktan sonrada o mahallede yaşamaya devam ediyor.Annesi taş taşıyarak para kazanıyor ve ailenin büyük çocukları olan Kallu ve Guddu annelerine yardım etmek için çeşitli işlerde çalışırlar. Farklı şehirlere gidip haftalarca gelmedikleri olur. Filmin başlangıcıda böyle oluyor. Guddu Saroo ile birlikte çalışmak için yaşadığı yerden birkaç kilometre ötede olan Khandwa’ya gelirler. Burda Saroo’nun yorgun düşmesi ve trende uyuyakalması sonucunda ağabeyi onu tren istasyonunda bir banka bırakır. Ve gelene kadar orada beklemesini söyler ,gider. Saroo uyandığında ağebeyini göremeyince telaşlanır. Ve aramaya başlar .Daha sonra oradaki bir boş trene biner ve orada uyuyakalır. Tamda burda olaylar başlar. Uyandığında tren hareket halindedir. Kaç gün, kaç saat kalır bilmez orada.. Tren tekrar yolcu almaya başladığında evinden çok çok uzaktadır. (Kalküta ,Khandwa’dan 1600 km doğuda). Burdan sonrası uzun süre sokaklarda kalır. Birçok olaylara şahit olur. Daha sonra bir gencin kendisini farketmesiyle birlikte kendini karakolda bulur.Nereden geldğini sorduklarında dediği tek şey “Ganestalay “olur.Ama hiçkimse öyle bir yerin olduğundan haberdar değildir. Ailesinden ve yaşadığı yerden herhangi bir haber alınamayınca onu yetimhaneye gönderirler . Oradanda evlatlık olarak Avustralyaya.

Hayatını 25 yılını burda geçirir. Ailesi onu evlatlık edindikten 1 yıl sonra Mantosh adında bir çocuk daha evlatlık edinirler. Onun hayat hikayesini ne kadar filmde görmesemde birazcık açıklamak istiyorum .Mantosh un anne ve babası ayrı ve o buyuk annesinde kalıyor ama yıllarca amcası tarafından tacize uğruyor. Daha sonrası ise yetimhane. Bu yüzden psikolojisi tam olarak iyi değil. Zor bir çocuk anlayacağınız. Neyse 25 yıl boyunca Saroo ailesini hiç unutmuyor. Guddu’nun geri gelip onu bulamayınca nasıl aradğını annesinin kaybolduğunu öğrenince nasıl davrandığını birçok şey.. Üniversiten arkadaşlarının ona ‘Google Earth’den ‘bahsetmesiyle tam anlamıyla arayışı başlar.

Uzun bir arayıştan sonra annesinin yaşadığı yeri bulur. Evet ‘Ganestalay’ diye bildiği yeri tamamen yanlış telaffuz ettiğini ve oranın ‘Ganash Talai ‘olduğunu öğrenir. Evet sonuç olarak ailesinin yanından ayrılmasından 25 yıl sonra 2012 yılında ailesine tekrar kavuşur. Peki ya Guddu. Film boyunca Guddu’yu devamlı göreceğiz. Guddu ise istasyona geri döndüğü zaman Saroo’yu bulamaz . Sonrasında istasyonda onun cesedini bulurlar. Birgünde iki evlat acısını yaşayan anne Saroo’nun birgün geleceğinden o kadar emindir ki yaşadığı mahalleyi asla değiştirmez.

Evet biliyorum biraz uzun oldu ama filmde gerçekten unutamayacağım sahneler var. Özellikle jalebi tatlısıyla ilgili olanlar ;

-Guddu canım jalebi tatlısı istiyor. -Birgün sana jalebi tatlısı alacağım. -Bütün tezgahı alırız -Tabi:)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir